Tvořivé léčení – arteterapie

Cílem seminářů je, aby klient začal malovat bez bázně, s radostí a bez ohledu na to, co vznikne. Aby přestal vnímat hodnocení druhých a jen si malování užíval a tak více vnímal sám sebe. Aby pustil do života lásku – neboť to je nejkrásnější a nejsilnější energie, aby pochopil, že odpuštění má sílu. Arteterapie je jedna z možností, jak poznat své hranice, odstranit zbytečná omezení, jak se lépe rozhodnout. Zároveň nám může pomoci v tom, abychom se z jiného úhlu podívali na to, co nás trápí. Kolikrát o tom ani nevíme, ale pomocí malování tyto obsahy vychází na povrch. A pak už není tak těžké s různými strachy a obavami pracovat. Pomáhám klientovi pomocí otázek a fantazií přijít na to, jak rozuzlit věci, které často celá léta potlačuje. V žádném případě nediagnostikuji. Snažím se, aby klient nacházel řešení sám.

Jak tato práce vypadá?

Například si přichystám několik témat, ale je fajn, když klient má své zadání. O tématu se chvilku bavíme, občas používáme imaginaci, maluje se. A nakonec si o obrázku povídáme. Jindy jen tak volně tvoříme. Skupinová arteterapie většinou trvá 1,5 – 2 hodiny ( je však možné pracovat intenzivně celý víkend). Individuální záleží na domluvě. Zatím se mi osvědčil blok 3 – 4 hodin. Doporučuji aspoň 10 setkání. Často se ukáže, že v rodině, v práci byl nějaký problém (porod, potrat, smrt-je důležité umět se rozloučit, nedorozumění, špatná komunikace), který je třeba dořešit a zpracovat. Pokud dojde k vyřešení – klient má najednou více energie, kterou už nemusí vkládat do minulosti, ale může ji využít v přítomnosti. Je dobré starat se o tělo, ale je také důležité, věnovat pozornost duši.  Občas se říká: zemřel žalem, puklo mu srdce, to nevydýchal,… Dříve jsem těmto výrokům nevěnovala pozornost.

Dnes už vím, že je dobré problémy řešit.

Kdysi jsem i já byla postavena životem do složité situace. Potřebovala jsem přijít na to, proč se věci dějí. Hodně jsem četla a studovala a ono to začalo do sebe zapadat. Těch knih, které mohu doporučit je hodně. Ale ráda bych zde jmenovala alespoň jednu: Don Miguel Ruiz: Čtyři dohody

Tuto nabytou moudrost propojuji a arteterapií. V tomto spojení mi to dává smysl.

Vždycky jsem ráda malovala, živila jsem se nějakou dobu vytvářením keramiky. Když jsem objevila arteterapii – otevřely se mi další dveře, jak pomáhat lidem na cestě k poznání sama sebe. Už jsem si mockrát ověřila, že malování pomáhá. Chcete-li to vyzkoušet, jste vítáni. 

Nutná rezervace emailem nebo telefonicky – viz. kontakty